Danskerne godt igennem førstedagen i Delfzijl
- Mikkel591
- for 1 dag siden
- 2 min læsning
Opdateret: for 1 dag siden

Første kval-afdeling af EM for 65/85cc og EM-afdeling for kvinder ruller over hollandske Delfzijl i den her weekend, og i det regi, er lørdag kvalifikationsdag. Det betød at alle skulle igennem et kvalifikationsheat, for at se hvem der kom videre til morgendagens heat. Danmark var rigt repræsenteret i alle klasser, og over hele linjen bed danskerne godt fra sig!
65cc
Alle klasser var delt ind i to grupper, der hver især skulle igennem et kvalheat og så eventuelt en last chance tidskval' til slut. I gruppe A blev Vitus Horsebøg bedste dansker som nummer 15, mens Kalle Kappel blev en flot nummer 10 i gruppe B. Desuden klarede Viggo Alhede, Felix Falver og Oliver Mose sig videre til morgendagens heat, mens Lauge Hansen desværre ikke klarede skærene videre fra last chance, trods en brav kamp.
85cc
Hos 85cc, som er en virkelig potent klasse, endte Willads Gordon som bedste dansker i gruppe A, som nummer 14, hvor også Samuel Rolighed kom direkte videre. Det betød at en god portion danskere skulle i last chance, hvor Mads Dissing og Lucas Taylor sluttede som nummer 3 og 4 - som sendte dem videre til de pointgivende heat. Sander Egebjerg blev 7'er i last chance, mens Felix Thomsen blev 11'er.
EMXW
Også kvinderne var delt ind i to grupper, og i gruppe A blev Andrea Hjort bedste dansker som en fin nummer 9, mens det i gruppe B var Laura Raunkjær der blev topdansker, som nummer 6 - trods et startstyrt. Alle danskerne klarede sig desuden videre til de pointgivende heat i morgen, så der får de to nævnte selskab af Anne Legaard og Nicoline Sørensen.
Go, go, alle danske i morgen!
Du kan finde alle resultater fra dagen her: https://speedhive.mylaps.com/events/2974053